12.09.2017 г.

Отглеждане на хлорофитум - фито-динамо за пари, достъпни доходи от къщи и за най-бедните.

Защо хлорофитума е интересно за доходи растение?

Отглеждането на хлорофитум - едно много интересно стайно растение, притежаващо свойства, които могат да Ви донесат добри доходи от къщи, е добра възможност за изграждане на собствен надомен бизнес от нула или от нищото, защото освен познания, други начални инвестиции няма да са Ви необходими. Това превръща тази работа в достъпна възможност и за най-бедните, но при едно условие - че са достатъчно предприемчиви и не залагат на това, някой друг да свърши работата и след това да ги покани по трудов договор и постоянна заплата.
Основни предимства на растението.
1. Има екзотичен вид с тънки, дълги, извити и заострени листа в тъмно и светло зелено-жълтеникава окраска, с което прилича на някои тънколистни палми, което го прави търсено и желано при озеленяването на офиси, магазини, заведения ...

2. Идеално е адаптиран към нашите климатични условия, не е претенциозен към топло и студено, слънце и сянка, сух въздух, което значи, че разходите за отглеждането му са малки.

3. При спазване на необходимите грижи, се отглежда лесно и не е капризен, а расте бързо (много важно търговско качество).

4. През пролетта и лятото развива множество тънки стебла, които разцъфтяват в малки бели цветове, след което се превръщат в многобройни кичести малки розетки (още едно важно качество, понеже тези розетки се отделят, разделят и служат за бурно размножавате на растението - а на Вас точно това Ви трябва).

Как да стартирате?
За начало достатъчно е да намерите една такава розетка, поставете я в чашка с вода и вече сте започнали чудесен надомен бизнес без никакви начални инвестиции. Но по-нататък, вместо предварително да отрязвате розетките, по-добрия и по-бързия начин е да ги посаждате в отделна чашка, разположена край главната саксия и едва когато се вкоренят, тогава да ги отрежете.

Отглеждане на хлорофитум.

Пулверизиране.
През летните месеци, когато въздуха е с най-ниска влажност, е добре да пулверизирате листата на растението с вода. За пулверизатор можете да използвате празно шише от почистващ препарат. През лятото трябва да поливате хлорофитума обилно, но ако го правите и през зимата, много скоро по листата му ще се появят кафяви ивици, особено ако и температурата е по-ниска от 7оС. Затова през зимата поливайте оскъдно.

Светлина.
Хлорофитума обича светлината, но не бива да е изложен пряко на слънцето. Затова ще забележите, че през зимата, когато светлината е по-оскъдна, листата му избледняват, а някои от тях даже пожълтяват и окапват. Затова през зимата дръжте хлорофитума на светло, най-близко до прозорците. Необходимо е растението да се подхранва редовно (за целта може да се използва и дървесна пепел).

Подхранване.
Признак за слабо подхранване са кафявите връхчета по листата. Отстранявайте ги и полагайте правилни грижи за растенията. Те трябва да имат добър търговски вид. На практика хлорофитума не страда от вредители, освен от листната въшка, ако растението е слабо. Започнете да продавате хлорофитума. Най-нетърпеливите могат да започнат още през 1-2-ия месец, когато той тъкмо се е прихванал. Но в този случай цената надали ще е по-висока от 1-2 лв. за бройка.

Реализация на продукцията.

Стратегия за продажби.
Ако изчакате растението да порасне 15-20 см цената ще се увеличи на 2-3 лв./бр. Ако изчакате 1-2 години, когато хлорофитума ще се развие добре, цената му може да достигне 4-5 лв. и повече за бройка. Най-добрата стратегия е да започнете продажби при първа възможност, но да продължите постепенно така, че да продавате растения на различни стадии на развитие, на различни цени, като си запазвате най-добрите за няколко годишно отглеждане.

Умение за продажби.
Продажбата е основния препъни камък за хората в България. Някои хора ще напълнят къщата си с цветя, но опре ли въпроса до продажби, загубват и ума и дума и изпадат в паника. Не се притеснявайте! Време имате достатъчно. Никой не Ви гони. Проявете и този път търпение. Ако на едно място Ви откажат, опитайте на друго. Важно е търпението и увереността да не Ви напускат и рано или късно ще успеете. Успеха наистина ще дойде!

Реализация наедро.
Най-лесно е да продадете продукцията си на едро, на цветарски магазин. Така, вероятно ще вземат цялото Ви количество, но на по-ниска цена. Другият известен вариант е да я предложите на общинските пазарите по цени на дребно, но ако през деня работите или имате други ангажименти, най-добре е да се споразумеете с постоянен продавач, срещу комисионна, да продава вместо Вас. Също, опитайте да установите директни директни контакти с:
  • - офиси;
  • - магазини;
  • - заведения;
  • - частни жилища;
  • - обществени сгради;
Предложете продукцията си директно и на:
  • - архитекти;
  • - дизайнери по обзавеждане;
  • - проектанти на жилища и др. сгради;
  • - озеленители (в някои предприятия има такива, назначени на щат);
  • - еколози.
Използвайте разлепени съобщения и безплатните талони за обяви в редица местни и национални вестници за установяване на допълнителни търговски контакти.

Добър търговски вид на продукта.
От продължителните грижи, чашките придобиват неугледен вид. Погрижете се за добрия външен вид както на растението, така и на саксията. Избърсвайте редовно, но внимателно листата. Почистете добре саксийката. „Облечете" я в премяна от цветна хартия, станиол или плат. Импровизирайте! Пресаждането в нова, чиста и красива саксия, макар и скъпо (заради новата саксия), значително ще повиши цената на хлорофитума.

Развитие на бизнеса.

Допълнителна стойност към продукта.
Продажбата на хлорофитума придружавайте с добре оформена и напечатана инструкция по неговото отглеждане. Винаги оставяйте телефон на клиентите си, за да Ви потърсят, ако се наложи. По този начин, на езика на маркетинга, се казва, че Вие добавяте, при една и съща цена, допълнителна стойност към продукта си, като предлагате нещо повече от конкурентите си (услуги като инструкция, телефон за справки или нещо друго).

Цени.
Ако растенията Ви са добре гледани, не правете компромиси с цените. „Дръжте" цените на добро ниво. Не подбивайте пазара! Така подбивате собствения си труд и го обезценявате. Клиенти има за всяка стока! Така ще продавате по цени на дребно и ще спечелите най-много. Ако след време разширите дейността или още от самото начало заложите голям брой, в реализацията, много полезни могат да Ви бъдат други разработки в този сайт, с които може да се запознаете, ако отделите необходимото за тази цел време.

Реинвестиране.
Не се изкушавайте получените от продажбите пари да изхарчите изцяло за текущи нужди. Проявете търпение и реинвестирайте (вложете отново) спечеленото в развитие на дейността. Купете (или си направете от подръчни средства) стелажи, купете готова пръст, торове, препарати. После си направете малък парник (такава разработка също имаме) и накрая ще се окаже, че сте изградили от нищото един цял самостоятелен бизнес, при това все така печеливш.

За да е законен бизнеса Ви.
Запомнете! Големият бизнес не се изгражда с много пари, с кредити или с „удари" - изведнъж, а с ум и търпение, точно така както Ви го описвам тук. За узаконяване на дейността Ви е необходимо да се регистрирате, като за това са възможни няколко варианта.
1. Да активизирате дейността на съществуваща Ваша замразена фирма;
2. Да използвате действаща фирма на Ваш роднина или познат.
3. Да се регистрирате като самоосигуряващо се лице. Това е и най-евтиния начин за регистрация - необходимите документи ще получите от интернет или в офиса на Агенция по вписванията.

Бъдете настойчиви и бизнеса с надомно отглеждане на хлорофитум ще Ви се отблагодари многократно. Това е един допълнителен източник на доходи от къщи, който е особено подходящ за жени, обичащи да отглеждат цветя в къщи, но не оставайте с впечатление, че е само това. За да превърнете това приятно хоби в доходен бизнес, ще е нужно повече предприемчивост и овладяването на допълнителни бизнес и търговски умения. Успех!

11.09.2017 г.

Производство на шафран (saffron) от шафранов минзухар.

Златна подправка - шафран.

Шафран (Crocus Sativus L., Kesar) е класическа "златна" подправка, една от най-древните, използван и като хранителен оцветител с оранжев цвят. Поручава се от изсушени близълца на цветовете на шафрановия минзухар. От незапомнени времена се счита за една от най-скъпите подправки, което се обяснява с трудоемкостта на производството му - един цвят дава общо 3 близълца, а за получаване на килограм подправка са нужни 200 хиляди цвята. Тези прекрасни цветя през есента покриват алпийските ливади с колоритен жив килим.

Шафранов минзухар.

Но цветовете на минзухара, от която се получава шафран, разцъфтяват само за седмица. И през това време те се събират всяка сутрин на разсъмване, докато слънцето още не препича твърде силно. Веднага след това тичинките се отстраняват ръчно от всеки цвят, и за да се получи един килограм шафран, трябва да се обработват ръчно стотици хиляди минзухари. Шафранът се отглежда трудно и струва скъпо. Не рядко го наричат цар на всички подправки. До около 90% от световната реколта от шафран се събира в Иран.

Произход на името и легенди.

Димата "шафран" произлиза от арабското azafran "зафран", което би могло да се преведе като "жъртолист". Междудругото, акадското обозначение на подправката (azupiranu) навежда на мисълта, че арабската дума е била заимствана от някакъв по-древен близкоизточен език. Латинското название "Crocus" се свързва с античната легенда за прекрасния юноша на име Крокус и бог Хермес. Преданията казват, че жителят на връх Олимп (Olympus) - бог Хермес (Hermes) веднъж се съревновавал с приятеля си Крокус (Crocus), но случайно го убил.

Оплаквайки приятеля си, Хермес превърнал капки от неговата кръв в красиви цветя минзухари (крокуси) - толкова красиви, колкото бил красив и неговия приятел. Според друга версия, Crocus, е бил влюбен в нимфа, и те никога не се разделяли. Когато боговете уморени да ги гледат все заедно, превърнали нимфата в храст, и младия мъж - в красиво растение, което по-късно става известно като шафран.

Посевен шафран (Crocus Sativus L.

Посевният шафран (Crocus Sativus L.) е много красиво многогодишно луковично растение от клас Сенникоцветни. Той има плоско-сферични грудки, покрити с влакнести кафяви люспи и влакнести външни корени и тесни, линейни, леко извити в края листа, които се появяват в растението по време на цъфтежа или след него. Височината на растението варира от 8 до 30 cm.

Цъфти през септември - октомври, изхвърляйки в началото една или две цветни стрелки, големи, красиви, ароматни цветове в светловиолетова или жълта окраска. Плодникът на всяко цвете има 3 големи тръбни тъмнооранжеви близълца (тичинки). Плодовете са продълговати капсули със семена. Шафранът, като подправка има забележителен, леко опияняващ аромат и горчиво-пикантен вкус.

Произход и разпространение.

За родина на растението, по мнението на различни специалисти, се считат Индия, Мала Азия или Иран. В див вид практически не се среща. Днес, като подправка, се развъжда в Италиа, Франция, Гърция, Испания, Иран, Индия, Пакистан, Китай, Япония, Задкавказието и Крим. Най-качествен и скъп шафран отглеждат в испански плантации, разположени във Валенция, Андалузия, Сарагоса и Балеарсикет острови.

Производство на шафран от отглеждане на шафранов минзухар.

Използваемата част, в качеството му на подправка, са близълцата на цветовете. Те съдържат етерично масло, което включва пинен, пинеол, глюкоза, смоли, мазнини, витамини, тиамин и рибофлавин, каротин, зеаксантин, флавоноиди и др. Оцветителните свойства му се придават от глюкозидите кроцин и пикроцин. Суровината се прибира през септември - октомври. За приготвяне на подправката прибират само току-що разцъфтелите цветове, които цъфтят общо 3 дни.

Цветовете се събират ръчно и само в сухо време. След прибирането, веднага се откъсват близълцата, които след това се сушат за кратко време (20 - 30 минути) при стайна температура. Готовата подправка представлява мазна на пипане маса, състояща се от сухи, крехки, преплетени помежду си нишки (тичинки) с жълт или тъмночервен цвят. Трябва да се съхранява на тъмно, сухо и прохладно място, в херметична опаковка.

Шафранът е най-скъпата подправка в света.

Шафранът (saffron) е най-скъпата подправка в света, чиято цена не е намалявала още от Средновековието, когато един килограм шафран може да бъде разменен за арабски кон. Въпреки, че днес шафрана е загубил предишната си значимост, той е ценен като златото, защото в света се произвеждат годишно общо около 300 тона. Шафранът е известен като мощен афродизиак, така че често се нарича подправка на любовника. Сред жителите на Кашмир е много популярен традиционен кашмирски чай, наречен кахва. Използвани при неговото приготвяне са бадеми и шафран.
----------